اخبار

قیمت گذاری ملک

ویژگی‌ها مهم ملک برای قیمت گذاری ۳

چند نکته و عامل مواثر دیگر در قیمت گذاری ملک عبارتند از:

  • قیمت نمونه‌های مشابه
  • سقف خانه
  • سال ساخت و عمر خانه
  • امکانات رفاهی خانه
  • وجود آسانسور و پارکینگ مخصوصاً در خانه‌های آپارتمانی

 

تاثیر قیمت خانه‌های مشابه بر ارزش ملک مورد نظر

این را به خاطر داشته باشید که قیمتی که شما به خریدار اعلام می‌کنید، از سوی وی مورد مقایسه قرار می‌گیرد. خریدار قیمت اعلامی شما را با قیمت نمونه‌های مشابه مقایسه می کند و در صورتی که قیمت ملک شما از سایر نمونه های مشابه بیشتر باشد، از خرید یا اجاره پشیمان خواهد شد.

 

تاثیر سقف خانه بر قیمت آن

جنس سقف خانه از دیگر فاکتورهای موثر در قیمت گذاری ملک به شمار می رود. بنابراین خانه‌هایی که در زمان صحبت یا راه رفتن صدا و ارتعاش را به طبق پایین خود انتقال می دهند، از ارزش و قیمت پایین‌تری برخوردار هستند.

 

سال ساخت و عمر خانه

اساسا سن کمتر یک ساختمان به مفهوم عمر مفید باقی مانده بیشتر آن ساختمان معنی می‌شود.
بنابراین؛ هر چه ساختمان دارای سن کمتری باشد، قیمت آن نیز در قیاس با ساختمان‌های همسان (با سن بیشتر) بالاتر می‌باشد. طبعا خریدارانی که از بودجه بیشتری برای خرید ساختمان برخوردارند؛ تمایل و امکان خرید خانه‌هایی با سن کمتر و قیمت بالاتر را در اختیار دارند و در نقطه مقابل؛ خریدارانی که از بودجه مالی کمتری برخوردارند، بایستی به دنبال ساختمان‌هایی با سن بالاتر باشند. عموما آن دسته از خریداران ساختمان که از توان مالی کمتری برخوردارند، به دنبال خانه هایی با سن ۱۰ الی ۱۵ سال هستند.

طبق عرف بازار املاک؛ آن دسته از ساختمان هایی که دارای سن حدود ۱۰ سال هستند، قیمتی به میزان ۲۰ الی ۳۰ درصد کمتر از ساختمان‌های تازه ساخته شده دارند. به تعبیر بسیاری از کارشناسان حوزه خرید و فروش املاک؛ تفاوت قیمت ساختمان‌های دارای سن ۱۰ سال با ساختمان های نوساز در حدود یک میلیون الی یک و نیم میلیون تومان برای هر متر مربع می باشد که خریدار و فروشنده بایستی با آگاهی از این موضوع، در تعیین قیمت پیشنهادی خود دقت لازم را انجام دهند. همچین بسیاری از مهندسان و مشاوران املاک با تجربه بر این عقیده اند که در ازای هر سالی که از عمر مفید ساختمان کاسته می شود؛  قیمت آن در حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ هزار تومان کم می‌شود.

این نکات این مفهوم را نیز به همراه دارد که صاحبان خانه بایستی با رویکرد و تصمیمی کارشناسانه و معقولانه در خصوص افزایش عمر مفید ساختمان و روند نزولی قیمت آن دقت لازم را داشته باشند. البته به لطف تورم صعودی و افزایش نرخ ساختمان در کشورمان، به نوعی موضوع کاهش قیمت ساختمان به دلیل کاهش عمر مفیدش، خنثی می‌شود و ما شاهد عدم کاهش محسوس در قیمت ساختمان‌های قدیمی هستیم.

 

امکانات رفاهی

 امکان دسترسی به امکانات رفاهی برای همه اهمیت دارد. اینکه مجبور نباشید برای هر خرید ساده‌ای سوار ماشین شوید یا مسافت زیادی را بپیمایید در بلندمدت تاثیر زیادی روی رضایت شما از محل زندگی‌تان خواهد داشت.از همین رو، هنگام بازدید از ملک و در حال گذر از محله، دقت کنید که چند سوپرمارکت، میوه فروشی، نانوایی و مواردی از این دست در آن محله وجود دارد. همچنین برای برخی افراد وجود یک پارک در محله اهمیت دارد.برای بعضی دیگر قابلیت دسترسی به درمانگاه‌ها مهم است. در واقع می‌بایست به نیازهای خود توجه کرده و بر اساس آن تصمیم بگیرید.

نزدیکی به امکانات رفاهی مانند مغازه‌ها، نانوایی، میوه‌فروشی و… می‌تواند خیال شما را بابت انجام امور روزمره راحت کند.

 

 

وجود آسانسور و پارکینگ مخصوصاً در خانه‌های آپارتمانی

هر چه امکانات یک واحد مسکونی بهتر و بیشتر باشد، قیمت بالاتری خواهد داشت.
به عنوان مثال، واحدی که دارای پارکینگ و انباری است، نسبت به واحدهای مشابه که فاقد این امکانات هستند، قیمت بیشتری دارد. یکی دیگر از امکاناتی که بر قیمت گذاری ملک تأثیر دارد، آسانسور است. اینکه آپارتمان موردنظرتان آسانسور داشته باشد یا نه در قیمت آن تاثیرگذار است.جالب است بدانید که قدمت آسانسور در ایران به ۸۰ سال قبل می‌رسد. رشد این صنعت در ایران از سال ۱۳۳۵ آغاز شد. در ادامه درسال ۱۳۴۵ تعبیه آسانسور در طراحی وزارت مسکن و شهرسازی برای آپارتمان‌‌های شهرک‌های مسکونی در اطراف شهرهای بزرگ مورد توجه قرار گرفت. تا جایی‌که امروز این امکان از فاکتورهای اصلی یک آپارتمان به حساب می‌آید و بر قیمت آپارتمان‌ها تاثیر زیادی دارد. در مطلب امروز به نقش آسانسور بر قیمت آپارتمان‌های مسکونی پرداخته‌ایم. اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید با ما همراه باشی

 

برای مطالب بیشتر با اصفهان سرا همراه باشید.

مدیریت وب سایت توسط مجموعه فرا دیجیتال مارکتینگ (faradigitalmarketing.com)